Zamek w Chambord Zacharz on Line

 

Zamek w Chambord stanowi jedno z największych dzieł architektury okresu Renesansu i jest najlepiej rozpoznawalnym sposród wszystkich zamków nad Loarą. Zamek łączy elementy francuskiej architektury sredniowiecznej i klasycznych struktur włoskich.

Zamek ten jest największym zamkiem w okolicy, choc początkowo miał byc tylko rezydencją króla Franciszka I na polowania. Główne miejsca przebywania króla pozostawały w Blois i Amboise.

Autorem projektu zamku mógł byc Domenico da Cortona, Philibert Delorme lub Leonardo da Vinci, który prawdobodobnie zaprojektozał słynną spiralną klatkę schodową. Zamek ma 156 metrów długosci, 56 metrów szerokosci, ma 77 klatek schodowych, 282 kominy et 426 pomieszczenia. Park i posiadłosc wokół zamku mają taką jak Paryż.

Jedną z ciekawostek architekturalnych zamku jest klatka schodowa z podwójną spiralą. Zbudowane w jej wnętrzu dwie spirale schodów skręcają w tę samą stronę, nie krzyżując się ze sobą.

Franciszek I, który rozpoczął budowę, mieszkał w Chambord zaledwie 72 dni w ciągu 32 lat panowania. Kiedy zmarł, w 1547 roku, zamek nie był jeszcze ukończony. Został wtedy opuszczony i dopiero w 1639 Ludwik XIII ofiarował go swojemu bratu - Gaston d'Orléans. Ludwik XIV również tam mieszkał. W zamku w Chambord mieswkał także król Polski Stanisław Leszczyński , który był tesciem króla Francji Ludwika XV, od 1725r. do 1733r. W XIX wieku zamek należał do hrabiego Chambord. Kiedy ten ostatni zmarł, zamek odziedziczyła jego siostra, księżniczka Parmy. Państwo Francuskie kupiło zamek w 1930r.

 

Kliknij na zdjęcia aby je powiększyc

Wejscie - detal

Dach - detal

Piec

Ludwik XIV

Stanisław Leszczyński

Katarzyna Opalińska

Łóżko księcia Chambord

Łóżko polskie

 

 

 

 

 

 

 

 


Copyright ©2007 by Michel Zacharz

Kliknij na zdjęcia aby je powiększyc


Zamek

Wejscie

Detal dachu

Detal dachu

Spiralna klatka schodowa

Komnata

Salon